Het kasteel van de Duitse Orde in Malbork, algemeen bekend als Slot Mariënburg is het grootste kasteel ter wereld, gemeten naar landoppervlak. Het werd gebouwd door de Duitse Orde, een Duitse katholieke religieuze orde van kruisvaarders, en Marienburg genoemd ter ere van Maria, de moeder van Jezus. In 1457, tijdens de Dertienjarige Oorlog, werd het kasteel door Boheemse huurlingen verkocht aan koning Casimir IV van Polen in plaats van schadevergoedingen. Het diende toen als een van de verschillende Poolse koninklijke residenties en de zetel van Poolse kantoren en instellingen, onderbroken door enkele jaren van Zweedse bezetting, en vervulde deze functie tot de Eerste Deling van Polen in 1772. Vanaf dat moment stond het kasteel meer dan 170 jaar onder Duitse heerschappij tot 1945, hoewel het grotendeels in verval raakte omdat de militaire technologische vooruitgang het kasteel tot een louter historische bezienswaardigheid maakte.


















De bouwperiode is een punt van discussie, maar de meeste historici accepteren over het algemeen de 132 jaar tussen 1274 en 1406 als bouwtijd. Het kasteel is een klassiek voorbeeld van een middeleeuws fort en was bij de voltooiing in 1406 het grootste bakstenen kasteel ter wereld.


















Met de opkomst van Adolf Hitler aan de macht in het begin van de jaren 1930, gebruikten de nazi’s het kasteel als bestemming voor jaarlijkse bedevaarten van zowel de Hitlerjugend als de Liga van Duitse Meisjes. Het Duitse Kasteel in Marienburg diende als blauwdruk voor de Ordekastelen van het Derde Rijk die onder het bewind van Hitler werden gebouwd. In 1945 werd tijdens gevechten in het gebied meer dan de helft van het kasteel verwoest.
Een zware brand in 1959 veroorzaakte verdere schade aan het kasteel. In 1961 werd het Kasteelmuseum opgericht en in 1965 werd een barnsteententoonstelling geopend. In een restauratie die sinds 1962 aan de gang is, is het grootste deel van het kasteel gereconstrueerd. Een belangrijke renovatie uit de 21e eeuw is van de belangrijkste kerk van het kasteel die is gewijd aan de Heilige Maagd Maria. Deze was vlak voor de Tweede Wereldoorlog gerestaureerd en vervolgens grotendeels verwoest in de gevechten van 1945. Het bleef in een staat van verval totdat een nieuwe restauratie in april 2016 werd voltooid.



























UNESCO heeft in december 1997 het “Kasteel van de Duitse Orde in Malbork” en het Malbork Castle Museum uitgeroepen tot werelderfgoed. Het is een van de twee werelderfgoedlocaties in de regio Noord-Centraal Polen, samen met de middeleeuwse stad Toruń.





































